BDDK’dan deprem sonrası yeni düzenlemeler depremlerden etkilenen vatandaşlara yönelik kredi kartı li Banka Kredileri

BDDK’dan deprem sonrası yeni düzenlemeler depremlerden etkilenen vatandaşlara yönelik kredi kartı li #Bankakredileri Banka Kredileri

#Bankakredileri #bddk #2022konutkredi #teminatoranları #ekonomi #konut #kredi

186 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

BDDK’dan deprem sonrası yeni düzenlemeler
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerden etkilenen vatandaşlara yönelik kredi kartı limitlerinin artırılması, asgari borçların ve kredi vadelerinin ötelenmesi dahil birçok ilave karar aldı.

10 Şubat 2023 Cuma, 20:33
Güncelleme: 10 Şubat 2023 Cuma, 21:40

Bloomberg HT

BDDK’dan deprem sonrası yeni düzenlemeler
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerden etkilenen vatandaşlara yönelik kredi kartı limitlerinin artırılması, asgari borçların ve kredi vadelerinin ötelenmesi dahil birçok ilave karar aldı.

BDDK, depremlerden etkilenen vatandaşların borçlarına yönelik esnekliklerin kapsamını genişletti.

Buna göre kredi kartlarında uygulanan limite bağlı yüzde 20 ve yüzde 40 oranındaki asgari tutar ayrımı kaldırılarak, asgari tutar, dönem borcunun yüzde 20’si olarak belirlendi.

Kredi kartlarının limitlerinin artırılması amacıyla, kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sınırlar yükseltilerek bankalarca toplam kart limitinin ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşmayacak şekilde belirlendi.

Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına, iptaline ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenmemesine ilişkin husus bankaların ihtiyarına bırakılmış ve kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dâhil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilmelerine imkân sağlandı.
Aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda gerçek kişilerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limiti 2.000 TL’den 5.000 TL’ye yükseltildi
Bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebi üzerine ertelenmesi halinde erteleme süresinin, ilgili mevzuatta belirlenen vade sınırlarında dikkate alınmamasına karar verildi.
Kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile alınması zorunlu olan ilave belgelerin temini bankaların ihtiyarına bırakıldı.
Deprem/afet felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesi ile ilgili süreler ertelendi.
Kredi kullandırımlarına ilişkin olarak bağımsız denetime tabi olan şirketler tarafından bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve belgelere ilişkin süreler deprem/afet bölgesindeki illerdeki şirketler için uzatıldı.
Kredi vade sınırı ve kredi kartı taksit sınırına ilişkin sağlanan esneklikler de 1/1/2024 tarihine kadar uzatıldı.
BDDK geçtiğimiz günlerde de depremlerden etkilenen vatandaşlar için mevcut ve yeni kredilerde 6 Şubat’tan itibaren 6 ay boyunca vade ve taksit kolaylığı imkanı tanımıştı.

BU HABERE YORUM YAZ

kaynak https://www.bloomberght.com/bddkdan-deprem-sonrasi-yeni-duzenlemeler-2325138

►► https://www.youtube.com/channel/UCslhVJ24zT8diTN6PzjJgxQ/featured?sub_confirmation=1

#deprem #gündem #bddk # #

About bedirhan

Check Also

Halkbank’tan Depremzedelere Düşük Faizli Kredi ve Mevcut Borçlar 6 Ay Ertelendi Banka Kredileri

Halkbank’tan Depremzedelere Düşük Faizli Kredi ve Mevcut Borçlar 6 Ay Ertelendi #Bankakredileri Banka Kredileri #Bankakredileri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir