E-Ticaret ‘in Avantajları e ticaret

E-Ticaret ‘in Avantajları #ekonomi e ticaret

#girişim #tahirotlu #girişimcilik
#eticaret

2 Kişi Okudu – 1 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

E-Ticaretin Avantajları
E-ticaret 25 yıllık bir süreçte hacim olarak arttığı gibi, kapsamı da çok genişlemiştir. E-ticaretin bu şekilde gelişmesinde şüphesiz sunduğu avantajlar etkili olmuştur. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:
• Finansal Maliyet : Cadde üzerinde yüksek kiralı bir dükkan aramak zorunda kalmazsınız. İşinize ve modelinize uygun bir yazılımı ve domaini çok uygun fiyatlara satın alarak faaliyetinize başlayabilirsiniz.
• Zaman : 24 saat açık bir mağazaya sahip olursunuz. Üstelik bu mağazada müşterilerle ilgilenmesi gereken reyon görevlilerine ihtiyacınız yoktur. Tüketiciler bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarla 24 saat kolayca ürün araması yapıp, istediği ürünün siparişini verebilmektedir.
• Emek Maliyeti: Sezon geçişince raf değiştirmek, ürün inceleyen müşteri gittikten sonra ürün düzeltmek, fiyat değişimlerinde etiket güncellemek, her sabah yerleri paspaslamak zorunda kalmadığınız bir hatta bir çok dükkanınız olur.
• Lojistik: Ürünlerinizi tedarikçiden deponuza oradan da mağazanıza taşımak zorunda kalmazsınız. Direkt tedarikçiden müşterinize sevk edebilirsiniz.
• Markalaşma : E-Ticaret mağazanızdan alışveriş yapan kişilerin memnuniyetlerini müşteri adaylarınıza referans göstermek Fiziksel mağazada olduğundan çok daha kolaydır.
• Müşteri Edinimi : E-Ticaret mağazanıza müşteri kazandırmak, fiziksel mağazaya müşteri kazandırmaktan çok daha kolaydır.
• Analiz: Fiziksel mağazanızda sattığınız ürünler için rakiplerinizin satış politikalarını ve fiyatlarını takip etmek çok zorken, E-Ticaret tarafındaki rakiplerinizi analiz etmek çok kolay ve hızlıdır.
• İnsan Kaynağı : Ürünlerinizi tanıyan, bu ürünleri müşteriye anlatacak ve hatta ürünü satabilecek kadar iyi iletişim becerisi olan reyon görevlilerine ihtiyacınız yoktur.
• Bol çeşit: Geleneksel ticarette firmalar belirli büyüklükteki mağaza veya dükkanın büyüklüğüne bağlı olarak belirli ürünleri sergileyebilmekte, tüketicinin istediği ürünü bulamaması durumunda, ya mevcut ürünlerden birini alması gerekmekte ya da başka mağaza veya dükkanları dolaşması gerekmektedir. Bu imkanlar her ülkede, şehirde veya kırsalda mümkün değildir. Oysa e-ticaret, tüketicilere bulundukları yerden bağımsız şekilde milyonlarca çeşit ürün arasından seçim yapma imkanı sunmaktadır.
• E-ticaretin artan hacmi, birçok sektöre fayda sağladığı gibi, oluşan sinerjiden yararlanmak isteyen birçok girişimcinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.
• Son olarak, e-ticaretin hükümetler açısından da faydaları bulunmaktadır. Örneğin firma ve tüketici davranışlarının daha iyi anlaşılarak politika geliştirilmesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele bunlara örnektir.
• Ancak, bu avantajlardan tam olarak yararlanılabilmesi ve ortaya çıkabilecek yeni sorunların önüne geçilebilmesi için hükümetlerin dikkate almaları gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır.
• Ürün Gösterimi Sınırsızdır: Fiziksel mağazalarda mağazanız ne kadar büyük olursa olsun, müşterilerinize sınırlı sayıda ürün sunabilirsiniz. E-Ticaret ile sınırsız sayıda ürün sunabilirsiniz. Bu sınırsız ürünler müşterinin aradığında bulması da çok hızlı ve kolaydır
• Ürünleri Müşterinin Ayağına Götürür: E-Ticaret ile satmış olduğunuz ürünleriniz müşterilerinizin ayağına götürerek daha kolay alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece alışverişin en önemli etkenlerinden olan hizmet ayağını etkili bir şekilde kullanmış olursunuz
• Kısa Sürede Hedeflerinize Ulaştırır: E-Ticaret ile kazancınız da çok artabilir ve hatta ticaretteki sınırlarınızın ortadan kalktığı gibi kazancınızın sınırlarını da ortadan kaldırabilirsiniz. Klasik ticarette uzun vadede planladığınız hedeflere çok daha kısa zaman da ulaşabilir ve ummadığınız yerlere gelebilirsiniz.
• E-Ticaretin Avantajları Ölçülebilir ve İzlenebilirdir: E-Ticaret ile site içindeki müşterilerin davranışlarını ölçebilir ve izleyebilirsiniz. Bu sayede sitede gerekli değişim ve düzenlemeler yaparak dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Klasik ticaret le bu verilere ulaşmak çok zor hatta imkansız gibidir.

About Ali Maysız

Check Also

Güneydoğu Asya’nın Amazon’u: #lazada #eticaret #eihracat e ticaret

Güneydoğu Asya’nın Amazon’u: #lazada #eticaret #eihracat #ekonomi e ticaret #girişim #tahirotlu #girişimcilik #eticaret 11 Kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir