EYT’de bilinmeyen SGK detayı: Fazla parayı geri alabilirsiniz eyt

EYT’de bilinmeyen SGK detayı: Fazla parayı geri alabilirsiniz #emekli eyt

#emeklilikteyaşatakılanlar #eyt #sondakika

16 Kişi Okudu – 2 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

EYT düzenlemesinde görüşmeler hızlandı. Bu dönemde ‘yaş şartının olup olmayacağı’ da gündeme geldi. Yasa tasarısının aralık sonu, ocak başı gibi Meclis’e gelmesi bekleniyor. Tüm detaylar o zaman belli olacak. Ancak prim şartı net. O da 5000 gün. EYT hakkıyla emekli olmayı bekleyen ancak primi yetmeyenler, eksik sürelerini tamamlama telaşında. Bu anlamda herkes için farklı alternatifler var. İşte fırsat kapısını açacak o detaylar…

HERKES İÇİN ALTERNATİF VAR
Meclis’e gelecek düzenlemeye sayılı günler kalırken, prim gün eksiği olanlar veya sigortalılık süresi dolmayanlar da bu konuda tüm alternatif çözümleri araştırıyor. 8 Eylül 1999’dan önce çalıştığı halde sigortası yapılmayanlar veya bu tarihten sonra başlatılanlar da çare arıyor.

İşte bu durumdaki sigortalının imdadına ‘borçlanma’, ‘hizmet tespit davası’ gibi seçenekler yetişiyor. Kadın ve erkek sigortalılarının eksik günlerini borçlanmayla tamamlama imkanları bulunuyor. Bu da doğum, askerlik, staj ve yurtdışı borçlanmasıyla mümkün oluyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI ÖNEMLİ AVANTAJ
Askerlik borçlanması prim günü kazandırdığı kadar sigorta başlangıcını da bazı durumlarda öne çeker. Askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapmış olanlar, askerlik borçlanması yaptıklarında, sigorta başlangıç tarihleri borçlanma süresi kadar geri gelir. Yani 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olup EYT kapsamına girmeyen bir kişi askerlik borçlanması yaparsa EYT hakkından yararlanabilir.

‘YIPRANMA’ EK SÜRE KAZANDIRIR
Yıpranma payı, çalışma şartları ağır olan kişilerin daha erken emekli olmalarının yolunu açan bir haktır. Demir çelik fabrikası çalışanlarından askeri görevlerde yer alan personele kadar yaklaşık 45 iş kolunu kapsıyor. Normalde çalışan kişilerin emeklilik süreleri yaklaşık 360 gün olarak hesaplanır. Yıpranma süresine sahip olan kişilerde bu zaman dilimi 420-540 gün olarak düzenleniyor.

ANNELER 2160 GÜN KAZANABİLİR
Posta’da yer alan habere göre, Yasalar çalışan annelere önemli haklar tanıyor. Bunlardan biri de doğum borçlanması. Sigortalı anneler doğum sonrası ücretsiz izin kullanır ve 2 yıl çalışmaya ara verirse bu süreleri borçlanabiliyor. Borçlanma hakkı 3 çocuğa kadar tanınıyor. Anneler bu yolla 6 yıla kadar doğum borçlanması yaparak toplamda 2160 gün prim kazanabiliyor. Doğum borçlanması normalde sigortalı işe girdikten sonra yapılan doğumları kapsıyor. Ancak staj döneminde staj sigortası yatmış kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyor. Staj sigortası sayesinde bu şekilde borçlanma yapan kadınlar, sigorta başlangıç tarihleri, borçlanma süresi kadar geriye gittiği için EYT kapsamına girip daha erken emekli olabilecek. Staj sigortası olmayan sigortalı kadınlar ise eksik günlerini borçlanmayla 5000 güne tamamlayabilir.

#eyt #eythaberleri #gündem

Videoyu beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayınız. Sevgiler.

Akif Özcan Instagram:
https://instagram.com/akifozcan

About Sena Lao

Check Also

20 – 26 MART HAFTALIK TAROT BURÇ YORUMLARI | GÖNÜL SULTAN burc yorumları

20 – 26 MART HAFTALIK TAROT BURÇ YORUMLARI | GÖNÜL SULTAN #ekonomi burc yorumları #astroloji …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir